Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Apple ID

Apple ID je další jméno a heslo, které ve světě počítačů potřebujete. Prostě uživatelský účet. Chcete-li používat iPhone nebo iPad, bez Apple ID se nedá moc žít. Protože je pravděpodobné, že nějaká zařízení firmy Apple s námi budou do konce našich životů, vyplatí se věnovat zakládání Apple ID pozornost.

Ve všech svých zařízeních od Apple můžete používat jedno Apple ID. Já mám například iPhone a iPad se stejným Apple ID. Apple ID tedy identifikuje vás jako osobu, nikoli konkrétní zařízení.

Založení Apple ID je a bude zadarmo, neplatí se za něj.

Jak založit Apple ID

Apple ID můžete založit

Doporučuji ten internet, protože to jde rychleji. Na stránce https://appleid.apple.com/cz/ zvolte dole volbu Vytvořit své Apple ID. (Na téže stránce se dá upravit stávající účet, nechat si poslat heslo nebo vyřešit situaci zapomenutého uživatelského jména.) Ale přes nový iPhone jde Apple ID založit taky.


hlavní stránka zakládání Apple ID. Odkaz vede na formulář.

 
Formulář, kam se vyplňují údaje. Po odeslání se založí nové Apple ID.

Jak vyplnit údaje

Jako přihlašovací jméno doporučuji zadat běžně používanou emailovou adresu. Ideálně takovou, která vydrží celý život (@Seznam, @Gmail.). Tuto adresu lze po přihlášení přes web později změnit.

Jako heslo doporučuji zvolit něco nového, co ještě nikde nepoužíváte, protože jde o důležité heslo. Jde později změnit. Musí mít alespoň 8 znaků, obsahovat velké písmeno, malé písmeno a číslici. Počítejte s tím, že toto heslo budete relativně často zadávat, hlavně při stahování skoro každé nové aplikace, to znamená tak jednou týdně. Proto zvolte něco, co se dobře píše.

Bezpečnostní otázka může být poslední záchrana při zapomenutém heslu. Zapomenuté heslo není až taková prkotina jako v jiných případech, protože k účtu Apple ID jsou například navázány všechny zakoupené aplikace, obnovování záloh a podobně. Takže doporučuji bezpečnostní otázky vyplňovat svědomitě. Doporučuji zadávat bez háčků a čárek, protože je možné, že budete na otázky odpovídat například v cizině.

Datum narození doporučuji zadat pravdivě. Opět jde o jednu z možných bezpečnostních otázek, případně se hodí, pokud zapomenete svoje přihlašovací jméno (tedy ten email).  Totéž platí pro bydliště a další údaje.

Záchranná mailová adresa je druhá mailová adresa, na kterou se například posílá heslo v případě, že se nedostanete do své primární pošty. Může to být například adresa na ségru nebo adresa do práce.

Zakládání Apple ID přes telefon

Apple ID se dá založit i při nastavování nového telefonu. Je to pomalejší, protože se musí vyplňovat na virtuální klávesnici telefonu. Průvodce ale obsahuje všechny kroky nutné k vytvoření Apple ID. Rady pro volbu údajů jsem uvedl výše, takže je nebudu opakovat.

Kde se dá použít Apple ID

Apple ID se dá použít ve všech zařízeních od Apple. Konkrétně:

Velmi vhodné je pamatovat si údaje svého Apple ID, protože se mohou hodit v případě, že iPhone ztratíte a budete ho chtít najít pomocí Find My iPhone.

Jak Apple ID upravit přes iPhone

Nastavení > iCloud > kliknout na jméno účtu.

Zadává se heslo a pak se dají údaje upravovat. Takto se upravují i platební údaje.

Zapomenuté heslo k Apple ID

https://iforgot.apple.com/

Na stránce iforgot.apple.com stačí zadat své Apple ID, což je většinou vaše emailová adresa. Potom je třeba zvolit, jestli se heslo má obnovit podle bezpečnostních otázek, nebo posláním mailu na sekundární email. Já jsem zvolil sekundární email, který mám u svého Apple ID zadaný (doporučuji ho mít zadaný). Přišel mi vzápětí mail:

Kdybych chtěl heslo skutečně resetovat, stačí v mailu kliknout na odkaz "Reset now >".

Zapomenuté Apple ID

Opět na iforgot.apple.com stačí zadat jméno, příjmení a emailovou adresu. Bude-li to sedět, systém odpoví, jaké je přesné znění Apple ID. Podle mých zkušeností má většina lidí své Apple ID nastavené na svou emailovou adresu.

Při zjišťování zapomenutého Apple ID je potřeba vyzkoušet verzi bez diakritiky i s diakritikou. Podle toho, co jsem zadal při zakládání účtu. Například mě Apple zná pod jménem Dusan Janovsky, i když se jmenuji Dušan Janovský.

Jak změnit emailovou adresu v Apple ID

Původně jsem si myslel, že bude potřeba založit nové Apple ID, ale není to nutné. Klasicky se přihlaste přes počítač na adrese appleid.apple.com. Potom v sekci Účet je vpravo tlačítko Upravit. Zobrazí se formulář s možností změny jména. Ještě nad ním je ale nenápadný odkaz Upravit e-mailovou adresu. Zeptá se to, na jakou adresu si to přejete změnit. Pokud bude volná (ještě na ní nikdo nezaložil Apple ID), je to dobré. Stránka začne požadovat potvrzovací kód. Zároveň se na tu nově zadanou adresu odešle potvrzovací email s kódem. Z něj je potřeba přepsat potvrzovací kód do toho formuláře.

Totéž v angličtině Account > Edit > Change Email Address.

Během procesu změny hesla je důležité nebýt přihlášen v žádné Apple zařízení (Macu, iPhonu, iPadu).

Stránka vytvořena 24.12.2015, aktualizace 2. 2. 2016.

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu