Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Flash na iPhone a iPadu není

Flash znamená 3 věci:

  1. Adobe Flash Player - technologie přehrávající videa a animace
  2. Flash disk - externí paměť
  3. "Camera flash" je anglicky blesk foťáku

Tento článek pojednává o flashi na přehrávání her a videa.

Adobe Flash Player

Adobe Flash Player pro iPhone a iPad neexistuje. Nebude existovat. Nedá se odnikud stáhnout.

Aplikace na iOS neumějí přehrávat flash.

Se s tím smiřte.

Autoři stránek, kteří svá videa produkují ve flashi, docela zaspali dobu.

Když fakt musíte spustit flash

Existují aplikace, které tvrdí, že flash přehrát umějí. Zkoušejí to dělat různě:


Flash spuštěný v aplikaci Puffin Web Browser se ve skutečnosti streamuje jako video ze vzdáleného serveru. Vpravo dole je ikonka pro klávesnici, nahoře vidíte normální ovládání prohlížeče. Jako příklad je zvolena stránka VideaČesky.cz, která poskytuje svá videa jen ve flashi.

Puffin Web Browser

Prohlížeč Puffin web browser je aplikace, která funguje jako normální prohlížeč. Flash zpracovává Puffin na nějakém svém serveru a do prohlížeče streamuje jenom výsledný obsah obrazovky. Skutečně to funguje.

S přehráváním flashe jsou ale spojené problémy:

Tato "podpora flashe" bude žrát veliké množství dat, protože se přenáší celý obsah obrazovky v podstatě jako video. Je nutné na to pamatovat u mobilního připojení.

Pokud je třeba během hraní flashové hry zadat pokyny z klávesnice, existuje na klávesnici ikonka vpravo dole. Klávesnice ale neobsahuje šipky, takže některé hry hrát nejdou.

Dříve měl Puffin web browser obchodní model ten, že to bylo zdarma jenom v některých časech dne (když jim servery stíhaly), jinak to bylo placené. Nyní (2015) je Puffin zadarmo ve všech časech.

Puffin web browser je jediný bezplatný prohlížeč "s podporou" flashe. Existují další placené prohlížeče, za které se mi ale nechtělo utrácet, protože předpokládám, že budou fungovat podobně. Např. Photon Flash Player. Další často uváděné, Skyfire Browser a iSwifter Browser, jsem na appStoru nenašel.

Flash přes zrcadlení počítače

Varianta pro někoho, kdo má počítač s Windows nebo Mac a ze záhadných důvodů potřebuje pouštět flash na iPhone nebo iPadu. Flash se pustí na lokálním počítači a do zařízení iPhone nebo iPad se pak jenom zrcadlí.

Jak jistě chápete, tímto způsobem je možno zobrazit flash na iPhonu či iPadu libovolnou aplikací, která umí vzdálenou plochu, například bezplatný Microsoft Remote Desktop. Naneštěstí zrovna Microsoft Remote Desktop se při přehrávání flashových videí dost cuká (až k naprosté nekoukatelnosti), takže jediná výhoda aplikace Microsoft Remote Desktop je nulová cena.

Flash Video Web Browser = Splashtop browser = zrcadlení počítače za 5 €

Splashtop browser zmiňuji kvůli tomu, že vybíhá v Appstore jako první při hledání slova "flash", takže ho hodně zoufalců vyzkouší nainstalovat, aniž by věděli, že ke správnému běhu potřebují ještě navíc nějaký počítač. Flash Video Web Browser je jen marketingový název starší aplikace Splashtop Browser.

Splashtop Browser je normální program na vzdálenou plochu. Umí přenášet obrazovku z počítače do iPadu a dovoluje tak počítač i ovládat. Tím pádem umí i přehrát a ovládat flash, který se přehrává na místním počítači. Do počítače je předem nutné nainstalovat software Splashtop Streamer, vytvořit účet a nalogovat se do něj.

Bezplatná verze to ale umí jenom 3 minuty. Po třech minutách je nutno zakoupit Splashtop 2 Remote Desktop za 5 €. Takže pakoška. Nutno ale říct, že během těch prvních 3 minut se video streamovalo mnohem plynuleji, než co dokázal Microsoft Remote Desktop.

A s flashem bude hůř

Není dobré čekat, že se vynoří aplikace na podporu Flashe. Technologie Adobe Flash je zastaralá, složitá, nebezpečná, a tak se výrobci mobilních a moderních zařízení dávno rozhodli, že Flash prostě nebudou v zařízeních podporovat. Producenti obsahu to musejí respektovat, a tak ve Flashi vzniká stále méně obsahu.

Vzhledem k nebezpečnosti Flashe je dobré zapřemýšlet i o zakázání nebo odinstalování flashe ve stolním počítači. Dobrý je na to Dočekalův článek Jak odebrat flash z normálního počítače: Vypnout flash v prohlížečích nebo odinstalovat ze systému.

Napsáno 9.11.2015

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu