Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Jak dostávám do iPhone písničky v mp3

Přes program iTunes.

 1. Nainstaluji si program iTunes
 2. řeknu mu, kde mám na disku MP3ky a z nich vytvořím playlisty
 3. řeknu, které playlisty se mají synchronizovat do iPhone
 4. a spustím synchronizaci

Kromě iPhonů (testováno pro verze 5 až 12) tento návod funguje také pro iPad a iPod.

iTunes

Ve Windows si nainstaluji program iTunes. Instalačky se dají klasicky najít vyhledávačem a stáhnout z webu, nejlépe asi z apple.com www.apple.com/cz/itunes/download/. Stáhnout instalačky, nainstalovat, restartovat.

Program iTunes pro Windows podle mě není dobrý program, ale není mi znám jiný způsob, jak do iPhonu stáhnout zdarma písničky tak, aby hrály ve výchozím přehrávači nazvaném "Hudba".

ITunes je aplikace určená primárně k tomu, abyste písničky a videa kupovali. To vysvětluje, proč je tak obtížné dostat do iPhonu svoje písničky z disku. (Přestože mám mp3ky legálně postahované, Apple logicky primárně nabízí způsoby, za které dostane zaplaceno). Navíc se iTunes snaží zorganizovat všechny písničky v počítači a udělat si z nich jakousi databázi. Pro bordeláře, kteří nevědí, kde který soubor na disku mají, to je možná užitečná funkce, ale pořádkumilovný člověk by to měl těm iTunesům zathrnout.

Předpokládám, že:

Poznámka 2016: níže zobrazené snímky obrazovek nemusejí odpovídat přesně tomu, co máte v iTunes vy, protože se ten program aktualizuje. Princip ale zůstává.

Nyní se budeme snažit v iTunes nadefinovat něco, co se jmenuje Playlist (dříve Seznam stop). Playlist sdružuje písničky, které jsou na disku počítače, do seznamu skladeb, které chcete poslouchat za sebou. Teprve potom řekneme, že se tento playlist má synchronizovat do telefonu. Tím se písničky přenesou.

Přenesení písniček

Na přenesení písniček do aplikace Hudba (Music) funguje jen a pouze tento postup.

Screenshoty z programu Itunes mohou být zastaralé, ale logika zůstává.

Vytvořit playlisty v iTunes

 1. Na počítači, na kterém máte MP3ky, pusťte iTunes a pokuste se nezbláznit z toho, jak divně se chová. Menu je v takovém podivném řádku nahoře. Vlevo v malých ikonkách je první úroveň menu, vedle vpravo druhá úroveň, případně v levém sloupku třetí úroveň menu. Každý uživatel má menu jiné, podle toho, co používá.
 2. Do levého horního rohu se pokuste dostat a zamodřit ikonku Hudba, pokud už sama není aktivní (další hodnoty jsou Filmy, TV pořady a Aplikace, ty nás nezajímají). Často se po spuštění tato hudební knihovna rovnou pouští, ale někdy ne. Pokud ve svém počítači nevidíte horní menu tak, jako na zdejších obrázcích, musíte se prostě dostat do něčeho, co má ikonku dvojité noty na šedivém nebo modrém pozadí. Může se skrývat pod třemi tečkami (vyznačeno žlutě), nebo se do tohoto zobrazení dá dostat přes Alt > Zobrazení > Hudba.

  Poznámka: pokud máte trochu jinou podobu programu iTunes, může to být jinou verzí. Postup je ale stejný. Aktualizace 2016: iTunes opět změnily podobu a v horním menu není volba Playlisty. Nový playlist se dá nově vytvořit kliknutím pravým tlačítkem v oblasti levého sloupce dole. Pak zvolit Nový playlist a pokračovat bodem 5. (Obrázky zaktualizuji později.)
 3. Nahoře ve stejném řádku jsou možnosti "Moje hudba Playlisty Pro vás Nové Rádio Connect iTunes Store". Tam vás nyní zajímají jen a pouze Playlisty. Klikněte na Playlisty.
 4. Vlevo dole se objevilo malé tlačítko vypadající jako plus. Jestliže tam není, zkuste v té levé oblasti pravé tlačítko. Klikněte na to plus a zvolte Nový playlist. (Také funguje Ctrl + N.)
 5. V pravé oblasti by měla vzniknout oblast nadepsaná Playlist. Můžete ho přejmenovat nyní nebo později.
   
 6. Z Průzkumníka přetáhněte celý adresář s MP3kami (nebo jen jednotlivé soubory) a pusťte ho do této oblasti playlistu. (Pokud neumíte najít na svém disku Průzkumníka nebo MP3ky, požádejte o pomoc nějaké děti. Písničky do playlistu lze přidat také přímo z iTunes, ale je to řádově větší magie než tohle přetahování.) Po přetažení by se v iTunes měly objevit ty písničky, které adresář obsahuje.
 7. Playlist se dá pojmenovat kliknutím na ten nadpis Playlist. Zadejte nějaké své jméno (typicky jméno interpreta nebo alba, např. Beatles).

Hurá, první krok. Těchto playlistů si můžete takto vytvořit víc. Nyní budeme vybírat, co z toho přijde do iPhone, a synchronizovat.

Výběr playlistů a synchronizace

 1. Připojím iPhone kabelem. Tento návod funguje i pro iPad a iPod, ale budu předpokládat, že pracuji s iPhonem -- s iPadem nebo iPodem je to stejné. Prostě připojte zařízení USB kabelem. Po připojení se zařízení snaží zálohovat a synchronizovat, což nyní není důležité, ale nebojte se toho.
 2. V iTunes na horní liště je v pravé části levé části ikonka s obrázkem iPhone. Pokud tam není, nemáte iPhone připojený kabelem (vystrčit zastrčit), případně zkuste restartovat iTunes. Klikněte na tu ikonku iPhone. Zmodrá. Také se úplně změní levé menu. (Můj iPhone se jmenuje "Dusan", proto je jeho název v záhlaví nabídky.) 
 3. V levém menu, které se nyní týká iPhonu, najděte položku Hudba. Pokud vám iTunes fungují stejně jako mně, měli byste být v nastavení synchronizace hudby.
 4. V nabídce Seznamy stop uvidíte své dříve vytvořené seznamy stop. Zatrhněte, které seznamy stop chcete dostat do iPhonu. Dole uvidíte, kolik potom na iPhonu zbude místa.
   
  Může se stát, že místo tohoto seznamu playlistů uvidíte hlášení: "Zařízení má přístup k hudební knihovně na iCloudu. Skladby lze stahovat a přehrávat přes Wi-Fi nebo přes mobilní síť." To se stane tomu, kdo si aktivoval Apple Music a hudební knihovnu na iCloudu. Jde opět o další způsob, jak si Apple chce nechat platit a znemožnit lidem poslouchat jejich vlastní mp3ky.) V takovém případě musíte v nastavení telefonu rolovat dolů na > Hudba > vypnout Hudební knihovnu iCloud (anglicky icloud Music Library). Případně bude nutné vypnout iCloud také v iTunes (Alt > Úpravy > Předvolby > Obecné).
 5. Tlačítko hotovo, potvrdit změny. Měla by se rozběhnout synchronizace. Ta trvá pár sekund až minut podle toho, kolik se toho kopíruje.

Přehrávání v zařízení

Po skončení synchronizace je možné vyzkoušet si v iPhonu aplikaci Hudba, jestli umí najít seznamy stop a přehrát je. Aplikace Hudba se jmenuje anglicky Music a má takovou bílou ikonku se dvěma fialovo-růžovými osminovými notami. V aplikaci vás bude zajímat pouze dolní ikonka Moje hudba. V horní nabídce je potom lepší pouštět si Playlisty, než se snažit vyznat v tom, co se jmenuje Knihovna.

Dříve byla aplikace Hudba snadná na používání, ale poslední dobou (2015) se do ní stěhuje spousta funkcí, které vás mají přimět, abyste za stahování hudby platili. Nejnověji zejména Apple Music. Aplikace Hudba se stane přehlednější, pokud Apple Music nebudete používat -- beztak se za používání musí platit. Nastavuje se to v Nastavení > dole mezi aplikacemi Hudba > vypnout Zobrazit Apple Music. Dolní ikonky jsou najednou výrazně přehlednější.

Poznámky

Kromě programu iTunes se na přenost písniček dá použít i program Apowersoft Phone Manager, ale ten stojí něco přes tisícovku. Má trochu lepší ovládání než iTunes, ale za ty prachy to asi nestojí.

Když si v iTunes vypnete synchronizaci, můžete písničky do telefonu přetahovat jednodušeji prostě přetažením do okna telefonu. Nevýhoda ale je, že pak nebudou v playlistech.

Proč to nejde jednodušeji

Zajímavé vysvětlění, proč je to tak složité, přinesl v jakémsi komentáři na FB kamarád Pixy: "Hudba do iPodů se dostává jen přes iTunes, není to přímo přístupný disk a myslím, že obsah je tam zašifrovaný. Byla to nezbytná podmínka pro úspěch vyjednávání Jobse s hlavními hudebními vydavatelstvími. Málokdo dnes už ocení, že hlavně díky tomu už dnes nekupujeme hudbu na plackách a existují všechny ty streamy a podobné spotifáje."

Pokud vám popsaný postup stěhování a poslouchání MP3ej připadal příliš složitý, ocitujeme si pro zajímavost třetí knihu Mojžíšovu, kapitolu 6, abyste si nestěžovali, že je to moc komplikované:

"1. Hospodin promluvil k Mojžíšovi: 2. Přikaž Áronovi a jeho synům: Toto je řád zápalné oběti: Zápalná oběť bude na ohništi na oltáři po celou noc až do rána a oheň na oltáři bude stále udržován. 3. Kněz si obleče lněný šat a na tělo si obleče lněné spodky. Vybere popel z tuku zápalné oběti strávené ohněm na oltáři a vysype jej vedle oltáře. 4. Pak si svleče roucho, obleče si jiné a vynese popel z tuku ven za tábor na čisté místo. 5. Oheň na oltáři bude stále udržován, nesmí vyhasnout. Kněz jím bude každé ráno zapalovat dříví, narovná na něm zápalnou oběť a obrátí na něm tuk z pokojných obětí v obětní dým. 6. Oheň na oltáři bude stále udržován, nesmí vyhasnout."

Příjemný poslech empétrojek!

Napsáno v roce 2013, větší aktualizace 1.1.2014, 3.1.2016 a 27.5.2021.

Může se hodit: Vlastní vyzvánění na iPhone, Jak zkonvertovat CDčko do MPtrojek přes iTunes. Nebo přehrávání filmů s titulky na iPhone.

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu