Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Nastavování nového iPhonu

V tomto návodu se dozvíte: Co je potřeba pro nastavení nového iPhonu, jakou potřebujete SIMku, jak proklikat úvodního průvodce, co zkontrolovat po prvním startu a jak do iPhonu stahovat aplikace.

Co je potřeba na nastavení nového iPhonu

MikroSIM nebo nanoSIM?

Běžná velikost SIM karty ve starých i novějších telefonech je 2,5 x 1,5 cm. Tato "velká" sim karta pasuje jenom do velmi starých iPhonů 3 a 3G(S). Do iPhonu strčit nejde, je moc velká. Je nutno ji ostřihnout na správnou velikost. Stříhání nedoporučuji provádět nůžkami, i když by to v nouzi asi taky šlo (bez záruky). Dělá se to na pobočkách operátora nebo ve specializovaných obchodech, mají na to stříhací strojek a dělají to rutinně. MikroSim, potřebná pro modely 4 a 4S, je ustřižená tak, že z ní zůstávají jenom pokovované konektory. NanoSIM pro model 5 má i ustřižené krajní konektory a zůstávají na ní jenom tři prostřední řady konektorů.

Vysunutí dvířek na SIM kartu se dělá špičatým špendlíkem, tužkou to nejde. (Špendlík je prý součástí balení manuálu, já si ho asi nevšimnul.) Špendlík se strčí do otvoru a docela silně se jím musí zatlačit. Dvířka v jednu chvíli sama vyskočí.

SIMka se vloží do dvířek. Jde tam dát jenom jedním způsobem tak, aby ustřižený růžek zapadnul do šuplíčku na správné místo. Zaklapnout zpátky jde šuplíček už snadno.

 
Klasická SIM je v iPhone 4 a vyšším nepoužitelná. MikroSIM se hodí do iPhone 4 a 4S. Ještě menší nanoSIM je určena do iPhone 5, 5S, iPhone SE a iPhone 6 (všech typů 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus). Většina nových SIM karet už je předstřihnutá tak, aby šla požadovaná velikost z rámečku jen vyloupnout.

Když mám špatnou velikost SIM

Iphone bez SIM se sice dá používat, ale nedá se bez ní projít nastavováním. Doporučuji si nanoSIM půjčit od příbuzného, souseda či náhodného kolemjdoucího. Nijak ho to nepoškodí. Jestliže jste na WIFI, proklikejte průvodcem, kartu kolemjdoucímu vraťte a pokračujte vesele v používání bez SIM karty. Iphone si můžete docela užít i bez telefonování. Až se dostanete k operátorovi, prostě SIMku do telefonu přidáte, nastavíte si drobnosti spojené s telefonováním a můžete i telefonovat.

Jiná možnost je SIMku ustřihnout. Na webu je na to dost návodů a videí. Trochu riskujete, že se simka poškodí. To by nemělo vadit dlouho, u operátora si ji vyměníte. SIMka pro nastavení může být i deaktivovaná, takže napřed zkuste stříhat nějaké staré SIMky.

Úvodní průvodce

Úplně nový iPhone nebo vyresetovaný telefon spouští na začátku průvodce.

Nastavení jazyka - klidně zvolte češtinu, funguje dobře. Nastavení jazyka: Česká republika.

Wi-fi - vyberte síť. Kvůli tomuto je dobré, když jste někde, kde je fungující wifina s připojením na net. Wifina musí být otevřená, nebo musíte znát heslo (zadává se přes virtuální klávesnici, bacha napoprvé na překlepy). Nemusí to být vaše domácí wifi, později si tam připojíte klidně nějakou jinou. Bez wifiny si nedokážu nastavování nového iPhonu moc představit.

Kódový zámek - můžete si vytvořit kódový zámek, ale já ho nepoužívám. Přijde mi to pomalé a zámek snadno odkoukatelný. iPhone 5S a 6 má zámek přes otisk prstu.

Polohové služby - Zapnout polohové služby, nebo vypnout polohové služby? Polohové služby jsou GPSka. Nežere to žádná data, příjem GPS je pasivní. Můžete dát klidně zapnout. Pak to případně později můžete změnit.

Další volba: Nastavit jako nový iPhone, Obnovit ze zálohy iCloud, nebo Obnovit ze zálohy iTunes. Zvolte "Nastavit jako nový iPhone", i když ho máte třeba z bazaru. Volby "Obnovit" dávají ti, kdo převádějí data ze starého na nový iPhone.

Přihlášení k Apple ID. První těžký krok. Dá se přeskočit a doplnit později (myslím). Doporučuji vytvořit si předem Apple ID někde na velkém počítači. Zadává se při tom  docela hodně údajů a přes tu virtuální klávesnici telefonu to jde fakt pomalu (obzvlášť, když s ní ještě neumíte). Apple ID se zakládá na adrese https://appleid.apple.com/cz/ . Rady pro založení a nastavení Apple ID mám na stránce o Apple ID.

Smluvní podmínky jsou príma čtení leda tak pro právníky. Kdo je nechce přijmout, nemůže pokračovat. Takže s nimi budete souhlasit.

Po nastavení Apple ID se už iPhone spustí a začne normálně fungovat. (Ještě to varuje, že inicializační iMessage na FaceTime mohou být zpoplatněné, což je v tuto chvíli absolutně nedůležité.)

Co zkontrolovat po prvním startu iPhonu

Vypnout mobilní data

Pokud nemáte datový balíček od svého operátora, nebo si nejste jisti, je lepší mobilní data zatím nepoužívat. Pokud totiž používáte mobilní data bez datového balíčku, operátor strašlivě přepálí cenu těchto spotřebovaných dat. Když jsem měl poprvé iPhone, tak jsem to nevěděl a prohlížel jsem si nějaké mapy bez wifi. Platil jsem pak několik stovek - za blbost. Většinou je potřeba mít wifi, nebo si koupit nějaký datový balíček.

Mobilní data se vypínají v Nastavení > Mobilní data > Mobilní data > vypnout.

Proklikat si nastavení

Nastavení má ikonku s šedivými ozubenými koly. Anglicky je to Settings, česky Nastavení.


Ikonka Nastavení v iOS 9.


Ikonka Nastavení ve starém iOS 6.

V Nastavení doporučuji vyzkoušet, co to udělá, když něco nějak nastavíte. Hlavně jsou tu důležité tyto věci:

Zkopírovat kontakty ze SIM karty

Jestliže jste si dosud ve starém telefonu udržovali seznam kontaktů na SIM kartě, můžete ho do iPhone přenést. Dělá se to přes:

Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře > odrolovat na Kontakty a pod nimi je tlačítko Importovat kontakty ze SIM.

Ale velmi často se to nepovede. Nejčastější problém je ten, že kontakty nebyly uložené na SIM kartě, ale v paměti starého telefonu. Doporučuji v nastavení starého telefonu zapátrat po příkazu, který by dokázal kontakty z paměti starého telefonu přenést na SIM a teprve na ní provést výše uvedený příkaz v iPhone.

Pak se ale může vyskytnout problém s různou velikostí SIM karty. Jednoduché řešení je mít nanoSIM s rámečkem. Do starého telefonu ji strčit s tím rámečkem a do iPhone už dát jen nanoSIM. NanoSIM s rámečkem, který z něj v podstatě dělá obyč nebo mikroSIM, už se dodává s každou novou SIMkou.

Jestliže se nepovede ani to, je potřeba ve starém telefonu pátrat po příkazu, který dokáže kontakty z telefonu exportovat někam on-line. Buďto ve formě vCard csv souboru, který lze importovat do iCloudu, nebo exportovat kontakty do Gmailu. Občas s tím dokáže poradit podpora u operátora. S jedním známým jsme postupovali takto: starou SIM jsme dali do Samsungu s Androidem, zvolili jsme export kontaktů do Gmailu a z Gmailu je potom dostali přes CardDav.

Já osobně jsem postupoval jinak a převedl jsem si kontakty složitěji přes Gmail a Google CardDAV.

Jak stahovat aplikace

Už po prvním nastavení jsou v iPhone nějaké aplikace. Jinde stručně popisuji, co tyto výchozí aplikace dělají.

Další aplikace (aneb programy) se do iPhone stahují přes aplikaci App Store.

 
Ikona aplikace App Store.

Nejdůležitější volby App Store jsou ve spodním řádku. Featured, Top Chards, Explore, Search a Updates. Featured je zaplacená reklama, ztráta času. Top Charts dříve bývaly dobré žebříčky, ale dnes je to plné her. Dobrý způsob objevování nových aplikací je přes Explore, ale hlavně přes vyhledávání - Search - ikonka lupy. Musíte ale vědět, co chcete hledat a jak se jmenují aplikace, které hledáte. Nějaké tipy na aplikace soustředím na stránce Nejlepší aplikace pro iPhone.

Některé aplikace jsou placené. Při prvním pokusu o zakoupení placené aplikace se iPhone zeptá na platební kartu. Je čistě na vás, jestli ji svému iPhonu svěříte. Já s tím problém fakt nemám, údaje jsou podle mého názoru uloženy velmi bezpečně. Veškeré platby se přepočítají podle aktuálního kurzu a uvidíte je v bankovním výpisu podobně jako jiné platby kartou.

U některých aplikací je sice cena zdarma, ale pod ní je uvedeno "offers in-App Purchases", což znamená, že se pak platí za různé věci při používání aplikace.

Placení za aplikace v iPhone je milé v tom, že nikdy nezaplatíte nic bez výrazného upozornění a zadání hesla k Apple ID.

Přeuspořádání a mazání aplikací

Vezměte prst, stiskněte ho na nějaké ikonce a držte. Za chvíli se všechny ikonky rozechvějí. V tomto stavu se dají přesouvat na jiné místo nebo na jinou plochu (ploch je víc). Také se dají dělat skupiny aplikací tím, že přetáhnete jednu na druhou. To si vyzkoušejte.

Pokud je u rozechvělé ikonky aplikace křížek, dá se aplikace křížkem odinstalovat. Aplikace, které u sebe nemají křížek, jsou výchozí předinstalované aplikace od Apple, které nejdou smazat ani odinstalovat. Ty výchozí aplikace, které nechci používat ani vídat, jsem si přesunul do nové skupiny nazvané "Apple nesmysly" a skupinu odklidil na třetí plochu. Pro zajímavost, mám v ní: iTunes Store, Videa, Akcie, Wallet, iMovie, FaceTime, Diktafon, Připomínky, Kontakty (používám je přes aplikaci telefonu), Zdraví, Watch, Tipy a iBooks.

Vizte též:

Apple ID - založení a rady

Nejlepší aplikace pro iPhone

Nastavení emailu na iPhone

Napsáno 2015. Poslední aktualizace 27. 4. 2016

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu