Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Vlastní vyzvánění na iPhone

Obsah: Postup stručně - Soubor m4r - Jak vyrobit soubor m4r - Výroba m4r v iTunes - Výroba m4r v Audacity - Přenesení přes iTunes - Výběr vyzvánění v telefonu - Proč to nejde jednodušeji

Postup stručně

  1. vyrobíte si (nebo někde seženete) vyzvánění v souboru s příponou .m4r
  2. pomocí iTunes na počítači ten soubor přenesete do iPhonu
  3. a v mobilu (v iPhone) si to nastavíte v Nastavení > Zvuky > Vyzvánění

Soubor m4r

Soubor m4r je soubor zvonění. Můžete si ho buď

Stáhnout vyzvánění zdarma můžete zkusit z katalogů vyzvánění, které mám v odkazech. Pokud v nich svou hledanou skladbu nenajdete, můžete zkusit vyhledávač, ale bacha na to, že většina vyzváněcích melodií, která se dá stáhnout, je ve formátu mp3, nikoli m4r. Takže v praxi je potřeba umět soubor m4r vyrábět.

Jak vyrobit soubor m4r

Je relativně hodně způsobů, jak si zdarma vyrobit soubor m4r z mp3 souboru. Všechny postupy mají společné toto:

  1. skladbu zkrátí na méně než 30 sekund (limit pro délku vyzváněcí melodie v iPhone je někde kolem 35 sekund)
  2. uloží soubor jako m4r.

Možnosti, jakým softwarem m4r vyrobit:

Výroba m4r například v iTunes na počítači

iTunes je program nezbytný pro pozdější synchronizaci vyzvánění, takže je fajn ho použít i pro vytváření souboru vyzvánění.

Po spuštění programu iTunes se obvykle objeví knihovna hudba. Pokud ne, má ikonku dvou osminových not v levém horním rohu. V knihovně už možná nějaké mp3ky máte (já mám, protože je synchronizuji do iPhone). Pokud je tam nemáte, můžete je do knihovny přetáhnout myší z disku (např. z programu Průzkumník) nebo přidat dialogem přes Ctrl + O.

V iTunes kliknu na mp3ku pravým tlačítkem. Zvolím Informace (obvykle 4. položka shora). Na kartě Volby (nebo Možnosti, anglicky Options, obvykle 4. karta) jsou políčka začátek a zastavit (anglicky start a stop time). Sem se musí zadat zvukový interval kratší než 30 sekund. Začátek je ten čas, kdy začíná ten hezký úsek, který chcete mít jako vyzvánění (si to poslechněte). Zatrhnout oba chlívky, vyplnit časy a dát OK.

Zpátky v zobrazení knihovny hudby pak musím znovu kliknout na písničku pravým tlačítkem a zvolit "Vytvořit verzi pro AAC" (pokud tam není, viz níže). Tím se písnička zduplikuje, ta nová je ale kratší. Když se na tu novou klikne opět pravým tlačítkem a zadá se "Zobrazit v průzkumníku Windows", můžu si soubor prohlédnout na disku. Má příponu .m4a.

Ze souboru .m4a se soubor m4r vytvoří pouhou změnou přípony (příkaz přejmenovat). Pokud se operační systém bude bát změnit příponu m4a na m4r, tak mu řekněte, že to je v pořádku, že ji opravdu má změnit. (Jestliže příponu .m4a ani žádnou jinou nevidíte, musíte si v nastavení Průzkumníka přes Alt v Možnosti > Možnosti složky na druhé kartě Zobrazení zrušit zatržení u Skrýt přípony souboru známých typů.)

Co když pravé menu neobsahuje příkaz Vytvořit verzi pro AAC? To se pak musí nastavit. Ctrl + B zobrazí horní menu, pak Úpravy > Předvolby. Na kartě Obecné je dole tlačítko Nastavení importu. Tady se musí nastavit AAC kodér. (Kdo přes iTunes kopíruje cédéčka do MP3, má tam nastaven MP3 kodér.)

Pokud vše proběhlo dobře, m4r soubor je připraven na opětovný import do iTunes, tentokrát do Zvuků. O tom níže. Napřed alternativní způsob výroby m4r v jiném programu, který ale můžete přeskočit.

Výroba m4r například v Audacity na počítači

Audacity je príma program pro úpravu zvuku, doporučuji ho nejen kvůli výrobě vyzvánění, bude se vám líbit. Stáhněte si zdrama program Audacity a k němu knihovnu FFmeg (odkazy v odkazech), případně i knihovnu Lame. Otevřete Audacity a otevřete nějaký svůj mp3 soubor. Nebo nahrajte zvuk mikrofonem. Ze zvuku potom vyberte myší úsek, který má sloužit jako vyzvánění. Pak kopírovat, nový projekt a vložit. Nový projekt uložte příkazem Soubor > Uložit zvuk v jiném formátu. Z výběru je potřeba zvolit M4A (ACC) Files (FFmeg). Zadá se jméno a soubor se uloží s příponou m4a.

Opět: ze souboru .m4a se soubor m4r vytvoří pouhou změnou přípony na .m4r.

Pokud Audacity odmítá uložit soubor M4A s tím, že nemá knihovnu FFmeg, je potřeba ji stáhnout a nainstalovat.


Ukládání zvuku s příponou m4a v programu Audacity.

Přenesení souboru m4r do iPhone přes iTunes

Už mám na disku v počítači vytvořený soubor m4r. Teď ho potřebuji dostat do mobilního telefonu. Podobně jako hudba, i vyzváněcí zvuky do iPhone se musejí stěhovat programem iTunes. Nemám iTunes moc rád, ale prostě není jiná možnost, jak soubory do mobilu přenést.

Pokud iTunes nemáte, musíte si je nainstalovat. Odkaz na stažení je v článku o iTunes.

Oznámím programu iTunes, kde to vyzvánění mám

Úplně nejsnazší postup je najít si soubor m4r na disku (třeba v programu Průzkumník) a dvakrát na soubor m4r kliknout. Přípona m4r by měla být asociovaná s iTunes, takže by se program iTunes měl rovnou pustit. Zároveň se tak iTunes dozví, že toto vyzvánění existuje, a zařadí si ho do své knihovny zvuků. (Pokud by to náhodou nezafungovalo, je potřeba v iTunes majít knihovnu Zvuky. Má ikonu zvonečku a v levém menu Je obvykle schovaná nahoře pod třemi tečkami. Do této knihovny pak m4r přidat přetažením souboru z disku myší, nebo přes přidávací dialog Ctrl+O.)

Tím iTunes ví, kde se v počítači nachází připravené vyzvánění.

Jak nahrát vyzvánění do iPhone

Je potřeba připojit iPhone přes USB kabel k počítači, pokud ještě připojený není. Po připojení se v horním menu iTunes objeví ikonka iPhonu (je na pravém konci levé části menu). Kliknutím na tuto ikonku ikonka zmodrá a v iTunes se nyní zobrazuje to, co je v iPhonu. V levém menu je nutno kliknout na ikonku zvonečku nazvanou Zvuky. Tím se dostanu do dialogu, ve kterém vybírám, které zvuky se přenesou do telefonu. Ve spodní části iTunes mi nabízí zvuky, které zná. (Pokud tam vyzvánění není, je potřeba vrátit se do předchozího kroku.)

Po naklikání fajfek k vyzváněním, které chci v telefonu mít, dám vpravo dole tlačítko Použít a poté Synchronizovat. Synchronizace může chvíli trvat.

Výběr vyzvánění v telefonu

V iPhone se vyzvánění zvolí v aplikaci Nastavení (šedá, ozubená kola). Takže:

Nastavení > Zvuky > Vyzvánění. Ukazuje se název současného vyzvánění a šipka vpravo. Zvolím tedy Vyzvánění.

Úplně nahoře, ještě před ostatními systémovými zvuky, jsou uvedeny názvy vyzvánění, které jsem importoval přes iTunes. Stačí vybrat. O té je to moje výchozí vyzvánění.

Anglicky je to Settings > Sounds > Ringtone. Mám iPhone v angličtině, takže anglicky je i screenshot:

Co když tam ta moje vyzvánění nejsou? Tak jsem udělal chybu v některém předchozím kroku. Nejčastější chyby:

Vyzvánění konkrétního volajícího

Pravá sranda začíná, až když se různé zvuky vyzvánění nastavují různým osobám. Dělá se to z aplikace telefonu. Dole kontakty, vyberete si osobu. Potom u kontaktu zvolíte Upravit a pod kontaktními údaji je Vlastní vyzvánění. Následuje opět možnost zvolit si ze všech vyzvánění, která v telefonu jsou.

Anglicky: Phone > Contacts > vybrat člověka > Edit > Ringtone > vybrat zvonění

Nastavení pípání

iPhone dovoluje nastavit vlastní zvuky na spoustu akcí, jako třeba příjem SMSky, nový mail, odeslaný mail, upozornění z kalendáře a podobně. Opět se to nastavuje přes

Nastavení > Zvuky > a vyberete si zvuk, který chcete změnit. Dostanete se k výběru vyzvánění a vyberete si.

Například SMS:

Nastavení > Zvuky > Zvuk SMS a zvolit skladbu.

Vlastní zvuky se do mobilu dají dostat stejným způsobem, tedy v souborech m4r přes iTunes, ale musejí být mnohem kratší! Klasický limit na vyzvánění, který je 30 sekund, je zde příliš dlouhý. Nevím, jak dlouhé zvuky smějí být, ale když jsou moc dlouhé, tak se v telefonu pro různá pípání nenabídnou, nezobrazí se v nabídce. Odhaduji kolem tří sekund.

Proč to nejde jednodušeji

Změnit vyzvánění na iPhone nejde jednodušeji, protože Apple chce, abyste vyzvánění nakupovali přes AppStore. Ostatně v dialogu výběru vyzvánění je vpravo nahoře odkaz Obchod, který vede na nákup do AppStore (anglicky je odkaz Store). Proto je výroba vlastního vyzvánění tak traumatická a složitá.

Takže ano, vyzvánění se dají i nakoupit, ale to asi nechcete, když jste dočetli až sem. Teď už je umíte nastavovat zdarma.

Tento návod na vlastní vyzvánění se hodí pro všechny typy iPhonů, konkrétně iPhone 4, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5s a 5c, iPhone 6, iPhone 6 plus, iPhone 6S, iPhone 6S plus a iPhone SE.

Může se hodit: Jak dostat do iPhone mp3 písničky

Napsáno 8. 12. 2015

Píše Yuhů, 2013 - 2016, janovsky@gmail.com

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu