Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Jak jsem si převedl kontakty z Gmailu

Chtěl jsem si převést kontakty ze starého telefonu, ale šlo to velmi blbě. Nakonec jsem si synchronizoval iPhone s kontaky, které mám v Gmailu. Do kontaktů Gmailu se dá z některých telefonů převést seznam čísel z telefonu. Umí to i iPhone, i když až v novějších verzích.

Iniciální přenášení čísel jsem nakonec tenkrát udělal tak, že jsem si vzal starý telefon a do Gmailu jsem jména a čísla nacvakal přes klávesnici. Přitom jsem si aspoň kontakty vyčistil, sjednotil a zahodil stará a nepotřebná. Gmail obsahuje některé příjemné funkce pro zadávání a správu kontaktů, jako například automatické hledání podobných kontaktů a jejich slučování do jednoho.

Dnes už bych to řešil tak, že bych si převedl kontakty ze SIM karty postupem, který uvádím níže. Napřed je ale nutné svůj kontaktlist synchronizovat s Google CardDav (teda předpokládám, že to chcete, protože čtete tento návod).

CardDAV

Od roku 2013 Google podporuje sdílení kontaktů jenom přes CardDAV, což je otevřený standard. (Už to nejde přes Exchange.) V Iphonu se propojení dělá přes Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře > Přidat účet. Potom Jiný (i když máte Gmail) > Přidat účet CardDAV.

Tím se zajistí jednosměrné propojení  kontaktů z Google kontaktů do telefonu. Trochu hůř funguje opačný směr, tj. aby se kontakty zadané do telefonu objevily v Google kontaktech. Pravděpodobně je na to potřeba zvolit Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře > a pod Kontakty najít Výchozí účet. Tam nastavit ten carddav účet. Ale kontakty, které jsem do iPhone zadal předtím, než jsem nastavil výchozí účet Carddav, se do Googlu nesyncnuly.

Poté, co je synchronizovaný seznam kontaktů carddav Gmailu s iPhonem, stačí teoreticky přidat kontakt na jedno z míst a objeví se na druhém. Stejně tak ho stačí na jednom místě smazat a smaže se na druhém. Tím mám zároveň v Gmailu vlastně zazálohovány kontakty pro případ ztráty telefonu, což považuji za důležitou výhodu. Ale obecně je to docela zmatek, měli by to předělat (obě strany, jak Apple, tak Google).

Import kontaktů ze SIM karty do CardDav

Do iPhone je vložená SIM karta, ze které chci importovat kontakty. Jestliže taková SIMka nelze strčit do iPhone, je potřeba strčit ji do jiného telefonu, který umí nějakým jiným postupem exportovat do CardDav.

Takže na iPhone:

Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře

Tady už by měl být přidaný Google carddav účet. Ale nekliknu na něj a jdu níž. Tam je barevně odlišné (modro-šedé) tlačítko Importovat SIM kontakty (anglicky Import SIM Contacts). Po jeho použití se to zeptá, kam se kontakty mají importovat. A zvolí se Google Carddav (nebo jiné místo, kam to chcete). Tak se kontakty ze SIMky přenesou (překopírují) na googlí server do kontaktů.

Bacha na to, že takhle můžou vzniknout mraky duplicit. Použijte to jenom jednou s novým telefonem při přenášení starých kontatků.

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu