Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Emaily na iPhone

Jsou tři způsoby, jak číst a posílat emaily na iPhonu:

  1. použít systémovou aplikaci Mail (česky Pošta)
  2. použít aplikaci poskytovanou provozovatelem serveru, např. Email.cz nebo Gmail.
  3. pracovat s mailem v prohlížeči, například v Safari.

Je na vás, jak budete se svým mailem pracovat. Způsoby můžete i kombinovat, tedy nastavit si mail třeba v systému i v aplikaci. Možnosti probírám v tomto článku. Napřed ale srovnávací tabulka:

  výhody nevýhody
systémová aplikace Pošta
  • integrace s ostatními aplikacemi - dá se např. odesílat mail z aplikace Obrázky přes příkaz Sdílet
  • notifikace, že přišel nový mail
  • práce off-line bez připojení - maily se odešlou při příštím připojení
  • složité nastavení, téměř to nejde bez návodu
  • nemusí mít funkce, na které jsem zvyklý (např. v Gmailu tlačítko Archivovat)
  • pokud se nenastaví správně, může stálé kontrolování nových mailů žrát baterku
aplikace provozovatele serveru

  • snadné nastavení
  • notifikace, že přišel nový mail (možno nastavit)
  • specifické funkce pro poskytovatele mailu
  • práce off-line (někdy omezeně)
  • mail používaný v aplikaci není integrovaný se systémem
  • někomu aplikace nevyhovuje
  • ne všechny aplikace se umí propojit s jinými přes Sdílení
mail v prohlížeči
  • prostředí, na které jsem zvyklý z počítače
  • nemusím nic nastavovat
  • off-line funguje omezeně (záleží na kvalitě naprogramování webového rozhraní poskytovatelem mailu)
  • nutnost v prohlížeči zadávat adresu (lze vyřešit ikonkou nebo oblíbenou položkou)

Nastavení emailu v systému iPhone

Systémový mail se hodí na propojení mailu s ostatními aplikacemi. Například umožňuje hned odesílat fotografie rovnou z foťáku, posílat mailem odkazy z aplikací na dvě kliknutí a podobně. Není úplně nutné ho mít nastavený, ale usnadňuje to život. Například já používám systémový mail pouze na tyhle věci a mail čtu jiným způsobem. Zároveň se samozřejmě dají tímto způsobem maily číst a posílat. Na to je systémová aplikace, které se jmenuje Mail. Její výhodou je, že funguje i off-line, tedy bez připojení. Můžete i bez připojení psát maily a nechat je odeslat až ve chvíli, kdy se iPhone připojí.

Když se lidé ptají, jak nastavit email na iPhone, myslí tím většinou tento systémový mail.

Systémový mail se zadává do iPhone přes aplikaci Nastavení (anglicky Settings).

V pátém oddíle shora je volba Pošta, kontakty, kalendář. Důvod, proč jsou tyhle tři věci u sebe, je historický. Většina poskytovatelů mailu totiž poskytuje i úložiště na kontakty a kalendář.

iOS je připraven na to, že budete chtít pomocí iPhone spravovat více mailů. Říká tomu účty, a proto první věc je přidání účtu. Kromě mnoha v Americe běžných poskytovatelů mailů (Yahoo, Aol apod.) je v nabídce Gmail, který používá asi 10 procent Čechů. Ti zvolí volbu Google (barevný obrázek loga). Nastavení Gmailu je jednoduché, protože se nemusí zadávat imap a smtp server.

Dalších 80 procent Čechů používá mail od Seznamu a ti zvolí volbu Jiný (dříve Ostatní) > Přidat poštovní účet. Stejně tak Jiný zvolí ti, kdo mají schránku jinde. Naopak pokud vaše firma používá Exchange server (dost časté ve velkých firmách), můžete na připojení firemního mailu zkusit volbu Exchange.

V dalším kroku se zadává jméno, e-mail, heslo a popis účtu. Máte-li účet na Seznamu, níže probírám podrobnosti.

Dále je potřeba vyplnit údaje pro imap a smtp. Imap je potřeba na přijímání mailů, smtp na odesílání mailů. Tyto údaje by vám měl sdělit poskytovatel emailu. Často jde o adresy imap.example.com a smtp.example.com, kde example.com je doména poskytovatele mailu. (Takže např. Seznam to má imap.seznam.cz a smtp.seznam.cz). U imapu se ještě zadává povinně jméno uživatele, které je zpravidla shodné buďto s částí adresy před zavináčem, nebo shodné s celou emailovou adresou. IMAP může mít samostatné heslo, ale zpravidla je to stejné heslo, kterým se přihlašujete do mailu. SMTP má jméno a heslo uvedené jako volitelné, ale ve většině případů je třeba tam opět zadat svou emailovou adresu a heslo.

Někteří poskytovatelé emailu namísto protokolu IMAP podporují jenom POP. V takové situaci je potřeba se úplně nahoře přepnout z volby IMAP na POP a nastavit si údaje pro POP (zpravidla pop.example.com, kde example.com je doména za zavináčem z adresy).

Po potvrzení by systémový mail měl začít fungovat. Maily můžete číst a psát aplikací Mail, která je v systému na iPhone předinstalovaná. Dobré je zkusit si přijmout maily a zkusit i nějaký odeslat, abyste se ujistili, že odesílání funguje.

Příklad: jak na iPhone nastavit email od Seznamu

Nastavení > Pošta, kontakty, kalendář > Přidat účet > Jiný > Přidat poštovní účet

v nastavení jméno: vaše jméno a příjmení nebo cokoliv, co chcete používat jako jméno

E-mail: adresa schránky

Heslo: heslo do emailu na Seznamu

Popis: libovolný, třeba Seznam. Případně tam můžete nechat mailovou adresu, ať se to později nepoplete s jiným účtem u Seznamu.

Objeví se další nastavení:

Server příchozí pošty (IMAP):

Hostitel: imap.seznam.cz

Uživatel -- kdo má adresu s @seznam.cz, vyplňuje jako uživatel část adresy před @seznam (např. pro adresu yuhu@seznam.cz je to "yuhu")

Uživatel -- kdo má adresu @post.cz, @email.cz a jinou, vyplňuje ji do políčka uživatel celou. Např. pro adresu nesmysl@post.cz by to byl nesmysl@post.cz

Heslo: stejné heslo, jako do emailu

Server odchozí pošty (tedy SMTP):

Hostitel: smtp.seznam.cz

Uživatel -- pozor, u Seznamu je uživatel povinná položka. Opět: pokud máte @seznam.cz, nemusíte @seznam.cz zadávat. Pokud máte doménu @post.cz nebo jinou, musíte ji zadat.

Heslo: povinné, i když telefon píše, že volitelné. Opět stejné heslo jako do emailu.

V dalším kroku už pouze případně vypnete poznámky, pokud je nechcete synchronizovat do mailu (já to třeba nedělám).

(Pokud vás v obrázcích mate to yuhu a yuhu@seznam.cz, tak to je prostě můj účet u Seznamu.)

Stále to nepřijímá maily přes IMAP? Přihlaste se do svého mailu a na adrese https://email.seznam.cz/settings#/remote se přesvědčte, že máte zatrženou fajfku u volby Povolit protokol IMAP. Na mobilu je to trochu složitější, ale jde to.

Konec návodu na nastavení emailu Seznamu jako systémového emailu na iPhone.

Propojení kalendáře, poznámek a kontaktů

Systémový mail je v iPhonu zvláštním způsobem napojený na další aplikace, totiž konkrétně na kalendáře, připomínky, poznámky a kontakty. Týká se to poštovních služeb, které to nabízejí (naštěstí nejčastější český mailový server Seznam to neposkytuje, tím je to jednodušší).

Někdy se toto napojení hodí, někdy je to na zlost.

Například nemá smysl propojovat si kalendáře Gmailu s iPhonem, pokud kalendář v Gmailu nepoužíváte. Proto je dobré si tato nepoužívaná propojení povypínat. Dělá se to opět v Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře > vybrat účet a nechat zapnutou jenom volbu Pošta.

Používání mailu pomocí aplikace provozovatele mailu

Aplikace jednotlivých poskytovatelů emailu jsou jednodušší možnost, jak pracovat s emaily. Třeba Seznam, Gmail apod. Nejsou nijak propojené se systémovým nastavením emailu v iPhonu a není třeba je složitě nastavovat. Aplikace se instalují klasicky přes aplikaci AppStore (modrá ikonka s bílým Áčkem).

V AppStore se přes hledání najde aplikace provozovatele.

Nastavení přístupových údajů je potom v každé aplikaci jiné. Například Gmail si hned na první obrazovce řekne o přidání účtu (Add account) a pak chce jenom jméno a heslo. A pak prostě funguje.

Seznam si řekne o adresu (něco@seznam.cz, případně @email.cz apod.) a o heslo. Pak začne fungovat.

Email v prohlížeči

Normálně v prohlížeči Safari jdu na adresu poskytovatele mailu.

V případě Seznamu https://email.seznam.cz

V případě Gmailu https://mail.google.com, případně gmail.com

Protože se tímto způsobem do mailu hlásí stále velmi mnoho mobilních uživatelů, poskytovatelé mailu tuto možnost musejí stále udržovate kvalitní. Takže já běžně čtu a posílám maily v mobilu přes prohlížeč Safari.

Vůbec to nemusí být pomalé. Mobilní verze Gmailu používá v prohlížeči funkci local storage, takže se s ní dá pracovat v podstatě off-line. Gmail dokonce umí i off-line odesílat. I bez připojení nechá napsat a odeslat v prohlížeči mail. Do internetu mail samozřejmě neodešle hned (off-line nemá jak), nýbrž až při příštím připojení a spuštění Safari.

Mobilní verze Seznamu neumí off-line ani odesílat, ani na nic klikat. Kdybych měl mail u Seznamu, tak ho asi v prohlížeči používat moc nebudu.


Příklad zobrazení mailu Seznamu v normálním prohlížeči.

Související

Nastavování nového telefonu iPhone

Jak jsem si převedl kontakty z Gmailu do iPhone

Zatím bez obrázků. Publikováno 20. 12. 2015, aktualizováno 27. 4. 2016

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu