Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Jak zjistit IMEI

IMEI je mezinárodní číslo, které identifikuje telefon. IMEI je potřeba znát hlavně při odblokování telefonu od operátora.

Přečtením z krytu

Otočte iPhone. IMEI číslo by mělo být napsáno malinkými písmenky na konci drobného šedého textu pod nápisem iPhone za IMEI a dvojtečkou.

V nouzi můžete IMEI přečíst také na šuplíčku od SIM karty.

Postup univerzální

Funguje i na jiné telefony než na iPhone. Stačí vyťukat telefonní číslo *#06#. Podrobný postup na iPhone:

  1. Pusťte aplikaci Telefon (zelená se sluchátkem)
  2. Překlikněte na číselník (dole druhá ikonka zprava)
  3. Vyťukejte číslo *#06#.
  4. Ihned se objeví IMEI číslo. Nedá se zkopírovat, musíte si ho vyfotit nebo přepsat na papír.

Postup přes nastavení iPhone

  1. Nastavení (šedá ikonka s ozubenými koly)
  2. Obecné > Informace >
  3. Rolovat dolů a hledat IMEI
  4. IMEI je napsané šedivě. Je to to dlouhé číslo.

Jak zjistit IMEI u ztraceného telefou

Je na originální krabičce. Vzadu na nálepce u čárových kódů. Když spolu s nákupním dokladem přinesete krabičku na policii, můžete požadovat zablokování ukradeného mobilu. (Místo krabičky a dokladu stačí jenom záručák.) Samozřejmě lepší je použít Find my iPhone.

Kontrola IMEI iPhonu on-line

Existují dva problémy, které může telefon mít, když ho kupujete z druhé ruky nebo z bazaru:

  1. na telefonu je zapnuté Find my iPhone, což znamená, že nadále patří do Apple účtu někoho jiného a bez hesla se na něj nedá instalovat systém
  2. telefon byl prodán v rámci akce na smlouvu s operátorem a je blokovaný pro použití v jiných sítích.

Blokování přes Find my iPhone si můžete snadno ověřit na oficiální stránce Activation Lock Status (česky Zámek aktivace) https://www.icloud.com/activationlock/ . Toto ověření imei iphone nabízejí i jiné stránky, ale to nebývá ten problém.

Problém je, že blokování IMEI cizím operátorem snadno odhalit nelze. Existují sice různé webovky, které z IMEI zjistí sériové číslo telefonu a vědí, jestli je ještě v záruce, ale nedokážou zdarma zjistit, zda IMEI telefonu není na nějakém blacklistu u operátora. Slibují to zjistit jako placenou službu, ale nevěřím, že to funguje spolehlivě. Asi nejjednodušší varianta je zkusit dát do telefonu českou simku a zjistit, jestli funguje (což samozřejmě nejde na dálku).

Co je IMEI

IMEI se jako číslo vztahuje k telefonu, nikoli k SIM kartě. Telefon je přes IMEI jednoznačně identifikován. Zkratka znamená International Mobile Subscriber Identity. Přes IMEI se dají on-line získat informace o telefonu.

IMEI má patnáct číslic, je to tedy patnáctimístné dekadické číslo. Poslední číslice je kontrolní (stanovená tak, aby součet číslic byl dělitelný deseti).

Další identifikátory

MEID
MEID je prvních 14 číslic IMEI, bez poslední (patnácté kontrolní) číslice.
ICCID
ICCID je jednoznačná identifikace SIM karty. Má 19 až 22 číslic a na iPhone je také vidět v nastavení > Obecné > Informace.
IMSI
Identifikace smlouvy mezi operátorem a majitelem SIMky. IMSI se používá na indentifikaci SIMky v síti.

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu