Chybějící manuál k iPhone - iphone.rovnou.cz

Proč iPhone nejde zapnout

Jaké mohou být příčiny, když iPhone nejde zapnout:

Jak zapnout iPhone

Podržte na jednu sekundu tlačítko Napájení. (Tlačítko Napájení je to horní nebo boční tlačítko, kterým se iPhone také zamyká.) Objeví se bílé logo jablíčka a po několika sekundách se iPhone pustí. Následující pokyny se týkají stavů, kdy mi nejde iPhone zapnout takto triviálně.

iPhone je vybitý, takže nejde zapnout

Docela logická věc. Ale někdy může být problém s nabíječkou nebo s nabíjecím kabelem.

Vyzkoušejte co nejvíce kabelů a adaptérů.

Že se vypnutý telefon nabíjí, poznáte podle obrázku baterky s červeným pruhem na levém o kraji. Když takto nabíjený telefon z nabíječky vytáhnete, přidá vespod bílý symbol kabelu. I v případě, že se ikonka baterie nezobrazuje, je možné, že se nabíjí, ale byl fakt hodně vyšťavený. V takové situaci pomáhá nechat telefon v nabíječce přibližně hodinu. Pokud ani potom není nabitý ani nezobrazuje symbol nabíjení nebo se sám nezapne, tak bude problém pravděpodobně v kabelu, kontaktu či v adaptéru.

Jak se mohl iPhone úplně vybít a vypnout? Stačí ho pár dnů nenabíjet. Pak se sám vypne.

Další popisované varianty problémů předpokládají, že telefon máte nabitý.

Rozbité tlačítko Napájení

Iphone se zapíná podržením tlačítka napájení. Tlačítko napájení je u starších typů iPhonů a u iPhone SE na horní straně přístroje, u novějších přístrojů po straně nad tlačítky hlasitosti. Oficiálně se jmenuje "Napájení", případně "horní" nebo "boční", ale lidé ho znají spíše jako zamykací tlačítko, protože zamyká přístroj.

Když se tohle tlačítko Napájení hardwarově rozbije, iPhone se nezapne. Rozbité tlačítko můžete mačkat třeba do konce světa, ale iPhone vůbec nedostane pokyn, že se má zapnout. (Stejně tak nespustíte tvrdý reset.)

Dobrá zpráva je, že se tlačítka nerozbíjejí zas tak často, případně se rozbíjejí jen pomalu. To znamená, že tlačítko začne občas vynechávat a trvá pár týdnů, než odejde úplně. Takže tento problém se zapínáním můžete mít tehdy, když už dlouho musíte na tlačítko Napájení používat větší a větší sílu nebo ho mačkat jenom po jedné straně. Řešením je při zapínání použít ještě větší sílu, zkusit tlačítko mačkat více na jedné straně, nebo přístroj odnést do servisu a nechat si tlačítko vyměnit (je to pěkně drahé).

Tímhle problémem s rozbitým tlačítkem trpěly zejména modely iPhone 5, 5S a 6, které dokonce mívaly nárok na bezplatnou výměnu těchto vadných tlačítek (už ho nemají), ale rozbité tlačítko nelze vyloučit ani u nejnovějších modelů. Takže když iPhone 5S nejde zapnout, tak je to nejčastěji problém zapínacího tlačítka.

Tvrdý restart

Někdy se stane, že iPhone zatuhne, takže nereaguje. Přitom se také občas stane, že se rovnou vypne. V těchto případech může pomoci tak zvaný tvrdý restart (někdy se tomu říká hard reset apod.).

U různých typů iPhonů se tvrdý reset dělá různě. U nejstarších dlouhým současným podržením tlačítka Domů a Napájení, u iPhone 7 současným držením tlačítka Napájení a snížení hlasitosti a u nejnovějších modelů ťuknutím do tlačítek zesílit a zeslabit před vypnutím. Popisuji to podrobněji v kapitole o restartu iPhonu.

Za osm let, co používám iPhone, jsem tvrdý reset musel použít jen jednou. Někdy je opravdu těžké uvědomit si, že tvrdý restart potřebuju - to když se iPhone zbláznil ve chvíli, kdy jsem ho nepoužíval, takže jsem žádný problém nezaregistroval.

Obnovení v iTunes

Někdy se iPhone rozbije tak moc, že má narušený operační systém. To se stává zejména v případě, kdy se nepovede instalace nějaké aktualizace operačního systému iOS, nebo se stane, že se ta instalace přeruší či nedokončí. Pak je nutné připojit iPhone k počítači a pokusit se o obnovení s programem iTunes.

Obnovení by mělo jít udělat s libovolným počítačem, na kterém běží iTunes, ale samozřejmě je nejlepší udělat to na svém počítači, kde mám ideálně i zálohu svého iPhone - to kdyby došlo na nejhorší a musel by se celý přemazat.

iPhone je nutné vypnout do Režimu obnovení (u různých typů iPhonů různě), následně ho připojit přes kabel k počítači s iTunes a dát Update (Aktualizovat). Podrobně to popisuji v článku o restartu iPhone.

Zničený iPhone v důsledku blbé nabíječky

Takhle jsem jednou zničil telefon. Stačila k tomu následující kombinace:

Probíhalo to takto: byl jsem na Kanárech a měl jsem zapojený iPhone SE v blbé nabíječce s originálním kabelem. Nenabíjelo se to a trochu to probíjelo. Jak jsem později zjistil, originální kabel v tu chvíli přestal fungovat, aby ochránil telefon. Jenže já blbec jsem vzal jiný kabel a zapojil ho. Neoriginální kabel žádnou ochranu nemá, takže mi display telefonu v ruce během asi deseti sekund postupně zhnědnul, načež přestal fungova úplně. Od té chvíle byl mobil definitivně rozbitý. V servisu mi řekli, že to se stává. Nabídli mi výměnu za nový, ale vyšlo by to dráž než si ten nový koupit.

Netvrdím, že všechny neoriginální nabíječky povedou ke znehodnocení telefonu. Je fakt, že na tom ostrově mají všechnu elektřinu jen z obnovitelných zdrojů a asi to moc velká stabilita nebude (ještě to byl nejmenší ostrov El Hierro). Každopádně jsem od té doby velmi opatrný při nákupu kabelů a nabíječek.

Publikováno 12. 2. 2018, aktualizováno 15. listopadu 2018

Píše Yuhů, 2013 - 2022, janovsky@gmail.com nebo info@rovnou.cz

Hlavní stránka - Typy iPhonů - Nastavování nového - Apple ID - Kontakty z Gmailu - MP3 do iPhone - Flash - Jak najít iPhone - Vypnutí Find My iPhone - Vyzvánění - Položit hovor - Nej aplikace - Předinstalované aplikace - iTunes - Nastavení emailu